Η ΑΕΛ επικράτησε εύκολα με 3-0 του ΠΟΤ Ηρακλή, στο AEL FC ARENA, στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής του 1ου ομίλου του πρωταθλήματος της Super League 2, με το Παναγιώτη Μωραΐτη να σκοράρει δύο φορές στο 4ο λεπτό με κεφαλιά και με πανέμορφο σουτ στο 45+1 λεπτό, ενώ ο Γιάννης Πασάς με ωραίο σουτ διαμόρφωσε το τελικό 3-0 στο 80ο λεπτό.

Οι φάσεις στο ΑΕΛ-ΠΟΤ Ηρακλής
ΓΚΟΛ για την ΑΕΛ 1-0. Εξαιρετική κεφαλιά του Μωραΐτη η μπάλα στα δίχτυα του Γιαννίκογλου, μετά από υποδειγματική σέντρα από δεξιά του Μούργου στο 4ο λεπτό.
Εκτέλεση κόρνερ για την ΑΕΛ με τον Κώστα Παπαγεωργίου, ο Βαφέας έπιασε την κεφαλιά και ο Γιανίκογλου μπλόκαρε στο 15ο λεπτό.
Ο Ντουκουρέέκανε το μακρινό σουτ τη μπάλα λίγο πάνω από τα δοκάρια της ΑΕΛ στο 18ο λεπτό.
42' Μακρινό σουτ του Χριστοδουλόπουλου. Η μπάλα έφυγε λίγο δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Πεντρέου.
44' Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΛ με κοντινή κεφαλιά του Παπαγεωργίου.
ΓΚΟΛ για την ΑΕΛ 2-0. Φοβερό σου του Μωραΐτη εκτός περιοχής καταλήγει στα δίχτυα του Γιαννίκογλου στο 45+1.
Μακρινό σουτ εκτός περιοχής του Καλουτσικίδη για τον ΠΟΤ Ηρακλή ψηλά άουτ στο 50ο λεπτό.
Σουτ εντός περιοχής του Τσιριγώτη για τον ΠΟΤ Ηρακλή μπλοκάρει ο Περντρέου στο 54ο λεπτό
ΓΚΟΛ για την ΑΕΛ 3-0. Ωραίο σουτ εντός περιοχής του Πασά για την ΑΕΛ η μπάλα στα δίχτυα του Γιαννίκογλου στο 80ο λεπτό.
Μακρινό σουτ εκτός περιοχής του Καλουτσικίδη για τον ΠΟΤ Ηρακλή ψηλά άουτ στο 87ο λεπτό

ΑΕΛ (Αλέκος Βοσνιάδης): Περντρέου, Τριμμάτης, Βαφέας, Στάμου (77′ λ.τρ Ηλιάδης), Κοσσονού, Μπαριέντος, Οικονόμου (60′ λ.τρ Γιαξής) , Κ. Παπαγεωργίου (70′ Παναγιωτίδης), Μούργος (77′ Παπαδόπουλος), Μωραΐτης (70′ Ακόστα), Πασάς.

ΠΟΤ Ηρακλής (Θανάσης Στάικος): Γιαννίκογλου, Κιβρακίδης (64′ Κούστα), Καλουτσικίδης, Τασουλής (46′ Κυνηγόπουλος), Παπασάββας, Χάμοντ, Αναστασίου, Ντουκουρέ (83′ Πατράλης), Διαμαντής, Χριστοδουλόπουλος (46′ Τσιντώνης), Τσιριγώτης.