Φιλικό τεστ πραγματοποίησε την Κυριακή (13/10), στο πλαίσιο της προετοιμασίας για το πρωτάθλημα της SL2 K19 που ξεκινά το Σαββατοκύριακο, η ΑΕΛ Κ19 στο γήπεδο του Αρμενίου με αντίπαλο τη Νίκη Βόλου Κ19, επικρατώντας με το ευρύ 6-1.

Η ομάδα της ΑΕΛ Κ19 ξεκινά το πρόγραμμα στο νέο πρωτάθλημα τμημάτων υποδομής εντός έδρας με τον Διαγόρα Ρόδου.

Οι βυσσινί δημιούργησαν πολλές ευκαιρίες παίζοντας καλό ποδόσφαιρο στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα. Το 1-0 έκανε στο 7ο λεπτό ο Δημηνίκος. Στο 14′ ο Μπασδέκης σκόραρε για το 2-0. Τη μπάλα στα δίχτυα έστειλε και ο Πολύζος στο 20′ κάνοντάς το 3-0. Ο Μπασδέκης και πάλι χρίστηκε σκόρερ στο 30′ πετυχαίνοντας το 4-0.

Ξεκινώντας το δεύτερο ημίχρονο ο Γραββάνης με πέναλτι πέτυχε το 5-0. Η συνέχεια είχε επίσης ενδιαφέρον και καλό ρυθμό με τους φιλοξενούμενους να καταφέρνουν να μειώσουν σε 5-1 στο 85′. Η ΑΕΛ σκόραρε για 6η φορά με τον Γουγουλιά για το τελικό 6-1 στο 90ο λεπτό.

Η αρχική ενδεκάδα για την ΑΕΛ Κ19 ήταν: Ταξιάρχης, Αρσένης, Γκρόζος, Μπαργιώτας, Γάτος, Βαρσάμης, Δημηνίκος, Μπασδέκης, Γραββάνης, Πολύζος, Τζιάρτας