Έστω και δύσκολά η ΑΕΛ επικράτησε με 2-1 της Καβάλας στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος, χάρη στα γκολ του Ακόστα στο 53ο λεπτό και του Κρητικού 89ο λεπτό, ενώ η Καβάλα είχε ανοίξει το σκορ με το Δημητριάδη στο 45+2. Οι «βυσσινί» ήταν καλύτεροι από τους «κυανόλευκους» και έφτασαν δίκαια στη νίκη, στο πλαίσιο της 1η αγωνιστικής του 1ου ομίλου της Superleague 2.

Οι φάσεις στο ΑΕΛ-Καβάλα
Δοκάρι ο Μούργος για την ΑΕΛ, μετά από σουτ εκτός περιοχής στο 11ο λεπτό.
Κεφαλιά Μωραϊτη για την ΑΕΛ, πάνω από τα δοκάρια, μετά από εκτέλεση φάουλ του Μούργου στο 18ο λεπτό.
Ψαλιδάκι του Μωραϊτη της ΑΕΛ από το ύψος της μικρής περιοχής, απέκρουσε ο Αστράς στο 20ο λεπτό.
Κίτρινη κάρτα ο Μούργος της ΑΕΛ στο 23ο λεπτό.
Κίτρινη κάρτα ο Τσαμούρης της Καβάλας στο 29ο λεπτό.
Σουτ του Μωραϊτη για την ΑΕΛ απέκρουσε σε κόρνερ ο Αστράς στο 30ο λεπτό.
Σουτ εντός περιοχής του Κώστα Παπαγεωργίου για την ΑΕΛ πάνω από τα δοκάρια στο 32ο λεπτό.
Κίτρινη κάρτα ο Εμπούκα της Καβάλας στο 39ο λεπτό.
ΓΚΟΛ για την Καβάλα 0-1 με σουτ εντός περιοχής του Δημητριάδη στο 45+2.
Σουτ εκτός περιοχής του Τριμμάτη για την ΑΕΛ ψηλά άουτ στο 49ο λεπτό.
ΓΚΟΛ για την ΑΕΛ 1-1 με κεφαλιά του Ακόστα, αφού είχε προηγηθεί πρώτα σουτ του Ακόστα που απέκρουσε ο Αστράς στο 53ο λεπτό.
Σουτ εκτός περιοχής του Μούργου για την ΑΕΛ μπλοκάρει εύκολα ο Αστράς στο 59ο λεπτό.
Σουτ εντός περιοχής του Μπαριέντος για την ΑΕΛ ψηλά άουτ στο 63ο λεπτό.
Σουτ εκτός περιοχής του Ηλιάδη για την ΑΕΛ άουτ στο 64ο λεπτό.
Εκτέλεση φάουλ από τον Κώστα Παπαγεωργίου για την ΑΕΛ άουτ στο 71ο λεπτό.
Μετά από εκτέλεση φάουλ του Κώστα Παπαγεωργίου με σέντρα και φάση διαρκείας κεφαλιά του Ακόστα έδιωξε εντυπωσιακά ο Αστράς σε κόρνερ στο 75ο λεπτό.
Κίτρινη κάρτα ο Πασάς της ΑΕΛ στο 81ο λεπτό.
Σουτ εκτός περιοχής του Κοσσονού για την ΑΕΛ μπλοκάρει εύκολα ο Αστράς στο 86ο λεπτό.
ΓΚΟΛ για την ΑΕΛ 2-1 με σουτ του Κρητικού, μετά από εκτέλεση κόρνερ του Μπαριέντος και αρχική κεφαλιά πάσα του Βαφέα στο 89ο λεπτό.
Κίτρινη κάρτα ο Ίτσιος της Καβάλας στο 90+5.

ΑΕΛ (Αλέκος Βοσνιάδης): Περντρέου, Γιόχανσον (46' Τριμμάτης), Βαφέας, Ηλιάδης, Κοσσονού, Μπαριέντος, Κ. Παπαγεωργίου (88' Γιαξής), Ακόστα (80' Στίνα), Μούργος (67' Κρητικός), Πασάς, Μωραΐτης (67' Φατάι).

Καβάλα (Νίκος Καραμπετάκης): Αστράς, Τσαμούρης, Ίτσιος, Κατσούρι (85' Δαλιανόπουλος), Δημητριάδης, Γαβριηλίδης, Σπανουδάκης (58΄ Πόποβιτς), Πάσαγκιτς (79 λ.τρ Αναστασόπουλος), Κασέμι (58' Μέτσε), Εμπούκα, Παπαδόπουλος (85' Λέκεκας).