Παίκτης της ΠΑΕ ΑΕΛ είναι και επίσημα ο μεσοεπιθετικός, Βίκτορ Στίνα, που υπέγραψε συμβόλαιο για 1,5 έτος, μετά τη λύση του συμβολαίου του, με τον Πανσερραϊκό. Ο Βίκτορ Στίνα είναι γεννημένος στις 20 Μαρτίου 1998 στην Cimislia της Μολδαβίας και έχει ύψος 1.69. Αγωνίζεται σε όλες τις θέσεις τις μεσοεπιθετικής γραμμής και έχει πραγματοποιήσει επαγγελματικό ντεμπούτο στα 17 του, με την φανέλα της Ζίμπρου. Πήγε στον Πανσερραϊκό τον Ιανουάριο του 2022 και το δεύτερο μισό της σεζόν 2021-2022 είχε 13 συμμετοχές 2 γκολ και 2 ασίστ στην Superleague 2, τη σεζόν 2022-2023 είχε 27 συμμετοχές, 3 γκολ και 4 ασίστ σε όλες τις διοργανώσεις, ενώ την σεζόν 2023-2024 έχει μία συμμετοχή και συγκεκριμένα 6 λεπτά στην εκτός έδρας αναμέτρηση 1-1 με την ΑΕΚ Β' (26/08/2023) για την Superleague 1. Έχει αγωνιστεί σε 137 παιχνίδια, έχοντας σκοράρει 27 γκολ και έχοντας μοιράσει 20 ασίστ με τις τρεις Μολδαβικές ομάδες, που αγωνίστηκε (Ζίμπρου, Μιλσάμι, Σφίντουλ), από το 2016, ενώ είχε και ένα πέρασμα από την Ρουμάνικη Άστρα Τζιούρτζιου. Κατά τα παρελθόν έχει αγωνιστεί σε Σφίντουλ Γκεόργκε (58 αγώνες, 16 γκολ, 15 ασίστ) και στις Ζίμπρου Κισινάου (51 αγώνες, 6 γκολ, 1 ασίστ), Μιλσάμι (24 αγώνες, 3 γκολ, 4 ασίστ). Τέλος είναι διεθνής με την εθνική ομάδα της Μολδαβίας, μετρώντας 12 συμμετοχές και 2 γκολ (τελευταία συμμετοχή στις 20/11/2023 στο Τσεχία-Μολβαδία 3-0, έπαιξε 12 λεπτά και είδε την κίτρινη κάρτα), ενώ είχε συμμετοχές και με τα κλιμάκια των Εθνικών ομάδων U19 (10 συμμετοχές-2 τέρματα) και U21 (17 συμμετοχές), της χώρας του.