Για τον πρώτο αγώνα διαβάθμισης η ΑΕΛ αντιμετώπισε το Σάββατο, 20 Φεβρουαρίου την Exeter με μοναδικό σκοπό τη νίκη που θα την κρατούσε σε τροχιά διεκδίκησης για την κατάκτηση μιας εκ των δύο προνομιούχων θέσεων που οδηγούν σε άνοδο. Αν και στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος η ΑΕΛ νίκησε εύκολα την αντίπαλη ομάδα δεν έγινε το ίδιο και στον συγκεκριμένο αγώνα. Μόλις στο 5ο λεπτό η ΑΕΛ βρέθηκε πίσω στο σκορ, ενώ λίγο αργότερα έχασε τον τερματοφύλακά της Τζορτζ Δαβάκο με πρόβλημα στον αστράγαλο, ενώ η διάγνωση ιατρική διάγνωση από το νοσοκομείο όπου μεταφέρθηκε αναφέρει κοπή συνδέσμων και σπασμένο οστό κνήμης, που σημαίνει ότι η περίοδος γι' αυτόν τελείωσε. Η ΑΕΛ αντέδρασε και έκανε την ανατροπή με τέρματα των Κιθ Άντριου και Λάρι Ρόσι, σκορ με το οποίο οι ομάδες πήγαν στο ημίχρονο. Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΛ μπήκε υπνωτισμένη και αδιάφορη με αποτέλεσμα οι αντίπαλοι να το εκμεταλλευτούν και να προηγηθούν με 3-2! Παρά τις παροτρύνσεις και τις φωνές του προπονητή προς τους παίκτες η ΑΕΛ το μόνο που κατάφερε ήταν να ισοφαρίσει σε 3-3 με ένα τέρμα του Κιθ Άντριου, αφού έχασε μια κλασσική ευκαιρία δευτερόλεπτα πριν τη λήξη. Μετά το τέλος του αγώνα πολύ απαγοητευμένος και θυμωμένος ο προπονητής της ΑΕΛ Μίλτον Γουγουλιάς δήλωσε :
"Κατ' αρχάς θα ήθελα να στείλω τις καλύτερες ευχές και προσευχές μας στον τερματοφύλακά μας Τζορτζ Δαβάκο για υγιή και ταχεία ανάρρωση. Δεν είμαι καθόλου ευχαριστημένος με την αποψινή μας εμφάνιση. Απέχουμε από τον στόχο μας και οφείλουμε να κερδίσουμε τους εναπομείναντες τρεις (3) αγώνες. Μπορώ να υποσχεθώ ένα πράγμα. Κάποιοι παίκτες που δεν αποδίδουν δεν θα συνεχίσουν να φορούν τη φανέλα της ΑΕΛ. Αρνούμαι να επιτρέψω σε οποιονδήποτε να ντροπιάζει αυτόν τον ένδοξο σύλλογο!!! Αυτό μόνο μπορώ να πω".
Επόμενος αγώνας την Παρασκευή, 22:30 με αντίπαλο την Scottish FC.