Την Παρασκευή (05/02) το βράδυ η ΑΕΛ έδωσε τον προτελευταίο αγώνα της για την κανονική διάρκεια της περιόδου με αντίπαλο τη σκληροτράχηλη πολωνική ομάδα των White Eagles. Οι αντίπαλοι αιφνιδίασαν και άνοιξαν το σκορ μετά από αμυντικό λάθος της ΑΕΛ, όμως η απάντηση και η ισοφάριση ήρθε από τον Τζο Εστέρα. Στο 23ο λεπτό ο Πέδρο Σιμόες έδωσε προβάδισμα στην ΑΕΛ και έτσι έκλεισε το ημίχρονο. Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΛ συνέχισε με τον ίδιο ρυθμό και με τα τέρματα των Κιθ Άντριου και Πέδρο Σιμόες το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή βρήκε νικητές τους «βυσσινί» με 4-1.
Μετά το τέλος του αγώνα ο προπονητής της ΑΕΛ Μίλτον Γουγουλιάς δήλωσε: «Θέλω να ευχαριστήσω τον τερματοφύλακά μας Τζορτζ Δαβάκος για τις πολλές σωτήριες αποκρούσεις του. Αυτός έκανε τη διαφορά απόψε. Έχουμε ακόμα έναν αγώνα πριν από τους αγώνες διαβάθμισης. Πρέπει να συνεχίσουμε να δουλεύουμε στην κίνηση. Είμαι πεπεισμένος ότι θα εμφανιστούμε καλύτεροι και θα παλέψουμε για την άνοδο. Τελευταίος αγώνας της περιόδου για την ΑΕΛ την Παρασκευή, 19:30, στο BMO, με αντίπαλο την ιταλική Curinga FC.