Το βράδυ της Παρασκευής, 22 Ιανουαρίου 2016 η ΑΕΛ Καναδά έδωσε τον ενδέκατο αγώνα της με αντίπαλο τη Lucan. Σε αντεπίθεση η ΑΕΛ άνοιξε το σκορ με τον Κιθ Άντριου. Στο επόμενο λεπτό οι αντίπαλοι ισοφάρισαν μετά από αμυντικό λάθος της ΑΕΛ και οι ομάδες πήγαν στο ημίχρονο ισόπαλες. Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η ΑΕΛ προηγήθηκε και πάλι με τον Στιβ Βεργέρη, για να αυξήσει τον δείκτη του σκορ με τον Πέδρο Σιμόες. Δεκαπέντε (15) λεπτά πριν τη λήξη ο Νταν Πατσέκο με κεραυνοβόλο σουτ σημείωσε το 4-1. Από εκεί και μετά, η ΑΕΛ αδράνησε και έπαιξε χωρίς ενδιαφέρον με αποτέλεσμα το σκορ να γίνει 4-3. Τα εναπομείναντα οκτώ (8) λεπτά ήταν πολύ αγχώδη, με την ΑΕΛ να προσπαθεί να κρατήσει τη νίκη.
Μετά τον αγώνα φανερά απογοητευμένος ο προπονητής της ΑΕΛ Μίλτον Γουγουλιάς δήλωσε :
«Το μόνο που κρατάμε από αυτόν τον αγώνα είναι οι τρεις (3) βαθμοί και τίποτα περισσότερο! Είχαμε πολλές αμυντικές αδυναμίες, οι μέσοι μας δεν στηρίζουν τους επιθετικούς. Επιτρέψαμε στη Lucan να ξαναμπεί στο παιχνίδι. Είχαμε πολλές ευκαιρίες, αλλά δεν καταφέραμε να τις τελειώσουμε. Κάναμε τον τερματοφύλακά τους να φαίνεται καλός! Πρέπει να διαλύουμε αυτές τις ομάδες και όχι να παλεύουμε μέχρι το τελευταίο λεπτό για τη νίκη. Αν θέλουμε να ανέβουμε κατηγορία πρέπει να παίζουμε πολύ καλύτερα! Πρέπει να παίξουμε πολύ καλύτερα ομαδικά! Είμαστε ΑΕΛ!!! Δεν θα ντροπιάσουμε το δυνατό άλογο στη βυσσινί φανέλα. Δεν θα ντροπιάσουμε το όνομα της ΑΕΛ!!!»
Επόμενος αγώνας για την ΑΕΛ, την Παρασκευή, 29 Ιανουαρίου 2016, 21:30, με αντίπαλο τη London Scottish B.