Την Παρασκευή 10 Ιουλίου 2015 η ΑΕΛ Καναδά αγωνίστηκε εκτός έδρας με την Curinga έχοντας απουσίες πέντε βασικών ποδοσφαιριστών. Το πρώτο ημίχρονο ανήκει αποκλειστικά στους Ιταλούς με κατοχή της μπάλας στο 98%. Οι γηπεδούχοι είχαν πολύ καλή κυκλοφορία με την ΑΕΛ να μη δείχνει κανένα ενδιαφέρον για τον αγώνα. Στο 33ο λεπτό η Curinga κέρδισε φάουλ και το μετέτρεψε σε γκολ ανοίγοντας το σκορ. Το ημίχρονο έληξε και οι ποδοσφαιριστές της ΑΕΛ εξέρχονταν από τον αγωνιστικό χώρο βαδίζοντας αργά με σκυφτά κεφάλια. Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η ΑΕΛ μπήκε στον αγώνα πιο δυνατά και αποφασιστικά. Στο 52ο λεπτό ο μέσος της ΑΕΛ Στιβ Βεργέρης εκτέλεσε κόρνερ και ο αμυντικός Τζέισον Ιγκλς ισοφάρισε με κεφαλιά σε 1-1. Το τέρμα ανέβασε την ΑΕΛ ψυχολογικά και ο αγώνας διαφοροποιήθηκε με σύνεχείς επιθέσεις των βυσσινί. Η ΑΕΛ είχε δύο δοκάρια και ο τερματοφύλακας των Ιταλών (Στιβ Στεφανίδης) πραγματοποίησε εξαιρετικές επεμβάσεις διατηρώντας το σκορ ισόπαλο. Ο αμυντικός της ΑΕΛ Γιώργος Χάβαρης με θαυμάσια προσπάθεια πέρασε 4 Ιταλούς και έδωσε τελική πάσα στον Κρις Νικολακάκο που με θαυμάσιο ελιγμό και συρτό σουτ έγραψε το 1-2. Ο τερματοφύλακας της ΑΕΛ Μίλτον Τσιαπαλής κατέβασε τα ρολά σε κάθε επίθεση των Ιταλών και το τελικό σφύριγμα του διαιτητή βρήκε την ΑΕΛ νικήτρια, μόνη πρώτη στον βαθμολογικό πίνακα, με την έβδομη συνεχόμενη νίκη σε ισάριθμους αγώνες. Η ΑΕΛ προετοιμάζεται για τον επόμενο και πολύ σημαντικό αγώνα που θα διεξαχθεί την Παρασκευή 17 Ιουλίου 2015 στις 18:30 στο γήπεδο του North London με αντίπαλο την δεύτερη της βαθμολογίας Three Lions.