Στον τελευταίο αγώνα της περιόδου η ΑΕΛ Καναδά δεν κατάφερε να νικήσει και να αλλάξει κατηγορία, χάνοντας εντός έδρας από την πορτογαλική P.C.L. Cme 0-1. Το μοναδικό τέρμα της συνάντησης σημειώθηκε στο 20 λεπτό μετά από λάθος του αμυντικού Νταν Πατσέκο. Οι Πορτογάλοι αγωνίστηκαν καθ’ όλη τη διάρκεια με πολύ κλειστή αμυντική τακτική και δεν άφησαν κενούς χώρους στους επιθετικούς της ΑΕΛ. Στο 65’ οι φιλοξενούμενοι πέναλτι το οποίο απέκρουσε ο τερματοφύλακας της ΑΕΛ Τσιαπαλής. Στο 80’ ο επιθετικός της ΑΕΛ Πουλιάσης σούταρε, αλλά η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι των φιλοξενούμενων. Η λήξη του αγώνα βρήκε τους Πορτογάλους να ανεβαίνουν κατηγορία μαζί με τους Αλβανούς που τερμάτισαν πρώτοι και την ΑΕΛ να περιμένει την επόμενη περίοδο που θα αρχίσει τον Μάιο του 2015.
Μετά τον αγώνα πολύ απογοητευμένος ο προπονητής της ΑΕΛ Μίλτον Γουγουλιάς δήλωσε :
Σίγουρα δεν είμαι χαρούμενος τόσο από την εμφάνισή μας όσο και από το αποτέλεσμα. Αυτή τη στιγμή έχω χάσει τις λέξεις. Θα ήθελα να συγχαρώ τους Πορτογάλους για τη νίκη και την άνοδο. Έπαιξαν με περισσότερη ενέργεια και ήθελαν τη νίκη περισσότερο από εμάς. Δεν τους κοντράραμε ούτε τους πιέσαμε. Δεν διεκδικήσαμε την κατοχή και δεν παίξαμε με τη μπάλα κάτω. Αναλαμβάνω πλήρως την ευθύνη για την αποψινή ήττα. Αλλά στο τέλος της ημέρας δεν μπορείς να αλλάξεις το αποτέλεσμα. Πρέπει να αφήσουμε αυτό τον αγώνα πίσω μας και να συγκεντρωθούμε για τον πολύ δύσκολο σαββατιάτικο τελικό του κυπέλλου. Ευχαριστώ.»