Την πρώτη της νίκη σημείωσε η ΑΕΛ, επικρατώντας άνετα στον πρώτο φιλικό αγώνα της
προετοιμασίας της, του ΑΠΟΚ Βελούχι με 5-1. Τα γκολ για την ομάδα της ΑΕΛ πέτυχαν το πρώτο με αυτογκόλ από το Βελούχι ο Πολυτσέρης στο 15 λεπτό, ο Δημήτρης Πλιάγκας 21 λεπτό, ο Νέστωρας Στεφανίδης 27 λεπτό, ο Γιάννης Παπαϊωάννου 49 λεπτό, ο Αποστόλης Γαρυφαλλόπουλος στο 53 λεπτό, ενώ χάθηκαν και άλλες ευκαιρίες, με μεγαλύτερη το χαμένο πέναλτι της ΑΕΛ με το Δημήτρη Τζουμάκη, στο 65 λεπτό το οποίο απέκρουσε ο Τάσος Καρακούτσης. Ο ΑΠΟΚ Βελούχι μείωσε στο σκορ στο 71 λεπτό με εύστοχο χτύπημα πέναλτι ο Μπακαλίδης. Ο τεχνικός της ΑΕΛ, Κώστας Παναγόπουλος που βρίσκεται στο μοντάρισμα της ενδεκάδας πραγματοποίησε αρκετές αλλαγές, για να διαπιστώσει την αγωνιστική κατάσταση των παικτών του. Με την ομάδα του Βελουχίου αγωνίστηκε σε ολόκληρο το παιχνίδι ο τερματοφύλακας της ΑΕΛ, Τάσος Καρακούτσης.

Στο πρώτο ημίχρονο αγωνίστηκαν για την ΑΕΛ οι: Σικαλιάς, Καρανίκας, Βοσκόπουλος, Κορομηλάς, Μήτσης, Νεμπεγλέρας, Κυριακίδης, Μπλέντι, Πατινιώτης, Πλιάγκας Στεφανίδης, ενώ στο δεύτερο μέρος έπαιξαν και οι: Παπαγιάννης, Πάνος, Ρούσσης, Αγτζίδης, Σιάκκας, Αγρόδημος, Κόιτς, Τζουμάκης, Γαρυφαλλόπουλος και Ανδριόπουλος.