Ο πρώην ποδοσφαιριστής της ΑΕΛ, Αντώνης Τσιάρας, έκανε το ανεπίσημο ντεμπούτο
του με τη φανέλα (νούμερο 88) της Ξάνθης στο φιλικό με τον Αιγινιακό. Την ευκαιρία να τεστάρει το βαθμό ετοιμότητας των παικτών που είχαν περιορισμένο χρόνο συμμετοχής στα παιχνίδια της Ξάνθης, είχε το Σάββατο (10/08) ο Νίκος Καραγεωργίου. Σε ένα φιλικό που περισσότερο είχε τον χαρακτήρα ξεμουδιάσματος μετά τα παιχνίδια με την Σταντάρ Λιέγης, η Ξάνθη επικράτησε «SKODA ΞΑΝΘΗ Arena» του Αιγινιακού με 1-0, παρουσία και του μεγαλομέτοχου της Ξάνθης, Χρήστου Πανόπουλου. Η ακριτική ομάδα επικράτησε 1-0, χάρη σε γκολ του Πέτρου Μάνταλου μετά από ατομική ενέργεια και σουτ στο 68 λεπτό, ενώ αξίζει να σημειωθεί ότι ο Αντώνης Τσιάρας ξεκίνησε βασικός και αγωνίστηκε για 55 λεπτά ως αμυντικό χαφ.

Η σύνθεση της Ξάνθης: Τσέμα (46' Ζαρόπουλος), Μπέρτος, Γκοχουρί, Τσαμούρης, Παπαδιώτης (67' Τορομανίδης), Φλίσκας, Τσιάρας (55' Νάκα), Τριάδης, Ράνος (55' Μάνταλος), Σολάρι (69' Παπαδημητρίου), Κάλβο (55' Μπαρέττας).