Με αφορμή το γκολ του Γιάννη Χλωρού την Κυριακή (12/05/2013) στην αναμέτρηση της
ΑΕΛ με την Καβάλα στο Δημοτικό Στάδιο Καβάλας «Ανθή Καραγιάννη», το aelole.gr έψαξε και βρήκε πρόσφατους παίκτες που έχουν φορέσει κατά το παρελθόν την φανέλα με το άλογο στο στήθος και έχουν "εκδικηθεί" τη παλιά τους ομάδα! Ούτε ένας, ούτε δύο, ούτε τρεις αλλά οκτώ ποδοσφαιριστές που έχουν αγωνισθεί στην ΑΕΛ, έχουν σκοράρει εναντίον της και έχουν τιμωρήσει τη «Βασίλισσα του Θεσσαλικού κάμπου», μέσα στον αγωνιστικό χώρο! Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Μίρνες Σίσιτς έχει σκοράρει εναντίον της ΑΕΛ με τρεις διαφορετικές ομάδες, ενώ ο Χρήστος Καλαντζής με δύο!

Δείτε το video 1

Δείτε το video Καβάλα-ΑΕΛ 1-1 Χλωρός

Δείτε το video Παναθηναϊκός-ΑΕΛ 3-0 Γκέκας

Γιάννης Χλωρός
Ο Γιάννης Χλωρός γεννήθηκε στις 30 Οκτωβρίου του 1978 και ξεκίνησε την καριέρα του από τις ακαδημίες της Νυρεμβέργης, ενώ μπήκε στο χώρο του επαγγελματικού ποδοσφαίρου το 1996 με τον Παναργειακό. Στο πλούσιο ποδοσφαιρικό του βιογραφικό αναφέρονται ο Αθηναϊκός την περίοδο 1997 -1998 (Α’ Εθνική), τα Τρίκαλα το 1998 -1999 (Β’ Εθνική ) και 1999 - 2000 (Α’ Εθνική ), το Αιγάλεω από το καλοκαίρι του 2000 μέχρι το Δεκέμβριο του 2005 (Β’ και Α’ Εθνική ), η ΑΕΛ από τον Ιανουάριο μέχρι το Δεκέμβριο του 2006 , ο Ηρακλής από τον Ιανουάριο του 2007 μέχρι το καλοκαίρι του 2008 και στη συνέχεια στο Θρασύβουλο. Το καλοκαίρι του 2009 υπέγραψε διετές συμβόλαιο συνεργασίας με την Δόξα Δράμας, όπου αγωνιζόταν μέχρι το καλοκαίρι του 2011. Στο πρώτο μισό του πρωταθλήματος 2011-2012 αγωνίστηκε στην Παναχαϊκή και εν συνεχεία τον Γενάρη του 2012 πήγε στον Πανθρακικό. Πλέον αγωνίζεται στην Καβάλα.

Κυριακή 12 Μαΐου 2013
Με εκτέλεση πέναλτι του Χλωρού στο 87 λεπτό η Καβάλα ισοφάρισε σε 1-1 την ΑΕΛ

Φελίπε Ντα Κόστα
Το 2005 έκανε ντεμπούτο στην Ελλάδα με την φανέλα του Ιωνικού όπου έδειξε καλά δείγματα γραφής. Το 2007 μετακόμισε στην ΑΕΛ χωρίς όμως να καταφέρει να δείξει κάτι το αξιόλογο, όσο αγωνίστηκε. Ακολούθησαν στην συνέχεια η αγγλική Λιντς, η Τιμισοάρα από την Ρουμανία, οι βουλγάρικες ΤΣΣΚΑ Σόφιας και Λεφσκι Σόφιας, η Νασιονάλ και η Εστορίλ από την Πορτογαλία. Το καλοκαίρι του 2011 πήγε στον Πανσερραϊκό, ενώ το καλοκαίρι του 2012 πήγε στην Ένωση Νέων Παραλιμνίου για να επιστρέψει και πάλι το Γενάρη του 2013 στον Πανσερραϊκό.

Παρασκευή 15 Φεβρουαρίου 2013
Ο Ντα Κόστα στο 44 λεπτό με απευθείας εκτέλεση φάουλ δίνει τη νίκη στον Πανσερραϊκό απέναντι στην ΑΕΛ στο AEL FC ARENA, γκολ το οποίο πανηγύρισε!

Γιώργος Γκαλίτσιος
Το 2004 ξεκίνησε την επαγγελματική του σταδιοδρομία με την ΑΕΛ στην οποία έμεινε μέχρι την περίοδο 2007-08 συμπληρώνοντας 91 συμμετοχές και 2 γκολ. Ακολούθως μεταπήδησε στον Ολυμπιακό με τη φανέλα του οποίου κατέγραψε 44 συμμετοχές. Τον Ιανουάριο του 2011 δόθηκε δανεικός από τους Πειραιώτες στον Πανιώνιο.

Κυριακή, 13 Μαρτίου 2011 Πανιώνιος-ΑΕΛ 3-3
Στο 21' λεπτό του αγώνα ο Γιώργος Γκαλίτσιος με κεφαλιά νίκησε τον Αμπάρη και κάνει το 1-0, γκολ το οποίο δεν πανηγύρισε.

Χρήστος Καλαντζής
Το καλοκαίρι του 2005 μεταγράφηκε στην νεοφώτιστη τότε στην Α' Εθνική, ΑΕΛ στην οποία έμεινε τρεις σεζόν αγωνιζόμενος συνολικά 66 φορές πετυχαίνοντας 6 γκολ. Tο καλοκαίρι του 2008 μεταπήδησε στον Ατρόμητο Αθηνών στον οποίο έμεινε δύο σεζόν πετυχαίνοντας εννέα γκολ (το ένα στο πλαίσιο της Α' Εθνικής,απέναντι μάλιστα στην πρώην ομάδα του ΑΕΛ). Από τον Ιούλιο του 2010 αγωνίστηκε στην Κέρκυρα έως το καλοκαίρι του 2012. Τον Σεπτέμβριο του 2012 πήγε στον Αστέρα Τρίπολης, όπου ανήκει μέχρι σήμερα

Σάββατο 12 Σεπτεμβρίου 2009 ΑΕΛ-Ατρόμητος 2-2
Ο Καλαματιανός επιθετικός Χρήστος Καλαντζής, στο 45' λεπτό σκόραρε για τον Ατρόμητο στο Αλκαζάρ με πλασέ και μείωσε σε 2-1, με τους «βυσσινί» να διαμαρτύρονται δίκαια για οφσάιντ.

Σάββατο 22 Δεκεμβρίου 2012 Αστέρας Τρίπολης - ΑΕΛ 4-1 Κύπελλο
Ο Αστέρας Τρίπολης κέρδισε εύκολα την ΑΕΛ με 4-1, στο 45' και στο 75' ο Καλαντζής σκόραρε κόντρα στην παλιά του ομάδα.

Σίλβα Κλέιτον
Στην ΑΕΛ αγωνίστηκε από το 2006 ως το 2008 και σε 45 ματς σημείωσε 13 γκολ. Το καλοκαίρι του 2008, τον απέκτησε ο Παναθηναϊκός. Στους «πράσινους», έπαιξε συνολικά σε 39 ματς, σημειώνοντας εννέα γκολ (το ένα απέναντι στην πρώην ομάδα του).

15 Νοεμβρίου 2008 ΑΕΛ-Παναθηναϊκός 1-1
Ο Βραζιλιάνος άσος Σίλβα Κλέιτον τη σεζόν 2008-2009 σκόραρε το μοναδικό τέρμα του ΠΑΟ στο Αλκαζάρ με υπέροχο ψαλιδάκι στο 67' λεπτό και έφερε το ματς στα ίσια, σ' ένα ματς που στιγματίστηκε από επεισόδια.

Ιμπαχίμα Μπακαγιόκο
Το 2007 ήρθε στην Ελλάδα για λογαριασμό της ΑΕΛ. Επίσης έπαιξε μία χρονιά στον ΠΑΟΚ και από το 2009 ανήκε στο δυναμικό του ΠΑΣ Γιάννινα. Πλέον ανήκει στον Ολυμπιακό Βόλου

23 Νοέμβριου 2008  ΠΑΟΚ-ΑΕΛ 1-0
Στο 74 λεπτό γκολ για τον ΠΑΟΚ. Από κόρνερ του Λάκη, ο Μπακαγιόκο βρίσκεται μόνος στην καρδιά της άμυνας της ΑΕΛ από λάθος του Πάρα και εκτελεί τον Κοτσόλη, 1-0. Ο Μπακαγιόκο σκοράρει κόντρα στην παλιά του ομάδα και ξεσπάει σε λυγμούς αμέσως μετά το γκολ!

Μίρνες Σίσιτς
Ο Σλοβένος άσος Μίρνες Σίσιτς από το 2006 που έφυγε από τον κάμπο εκδικείται την ΑΕΛ όπου την πετύχει. Η θητεία του στους «βυσσινί» ξεκίνησε το 2004 όταν μετακόμισε στη Θεσσαλική πόλη από τον Ηλυσιακό. Το παράδοξο είναι ότι σε 25 εμφανίσεις με την ΑΕΛ δεν κατάφερε να σκοράρει ούτε ένα γκολ! Τον Ιανουάριο του 2006 μετακόμισε στον Λεβαδειακό. Από τους Βοιωτούς πέρασε δύο φορές, είχε 28 εμφανίσεις και πέτυχε 5 τέρματα. Σε κανένα ματς όμως με αντίπαλο την ΑΕΛ δεν σκόραρε. Από’ κει και πέρα, αγωνίστηκε με την φανέλα του Ηρακλή, του Ολυμπιακού, του ΠΑΣ Γιάννινα, ενώ ακόμα στον ΟΦΗ, ενώ πλέον βρίσκεται στον Παναιτωλικό. Και με τις τρεις ομάδες έχει σκοράρει εναντίον της ΑΕΛ. Χαρακτηριστικό είναι το γεγονός ότι στην Σούπερ Λιγκ έχει σκοράρει 9 τέρματα από το 2006 και τα 4 είναι εναντίον των Λαρισαίων. Το 2007 μετακόμισε από τον Λεβαδειακό στον Ηρακλή. Στην 26η αγωνιστική ο «γηραιός» υποδέχτηκε την ΑΕΛ και στο 75' λεπτό ο Μίρνες Σίσιτς σκόραρε και έδωσε τη νίκη στην ομάδα του. Η δεύτερη φορά που ο Μίρνες Σίσιτς «εκδικήθηκε» την ΑΕΛ ήταν με τη φανέλα του Ολυμπιακού. Την περίοδο 2007-08 και την 28η αγωνιστική οι «ερυθρόλευκοι» φιλοξενούσαν την ΑΕΛ στο Καραϊσκάκη. Ο Σίσιτς έκανε και πάλι το καθήκον του. Στο 50' λεπτό μέσα από την περιοχή απέφυγε έναν παίκτη και με σουτ έφερε το ματς στα ίσια. Η τρίτη φορά που ο Σλοβένος σκότωσε την ΑΕΛ ήταν την με τη φανέλα του ΠΑΣ Γιάννινα. Η αναμέτρηση διεξήχθη στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής τη σεζόν 2009-2010 στους "Ζωσιμάδες" ο εκπληκτικός τότε, Σίσιτς «καθάρισε» την ΑΕΛ με δύο πανέμορφα προσωπικά γκολ του, με μία όμορφη κεφαλιά στο 55' άνοιξε το σκορ για την ομάδα του και στο 65' πέτυχε το δεύτερο του τέρμα με ένα πλασέ.

Φάνης Γκέκας
Ο Φάνης Γκέκας γεννήθηκε στις 23 Μαΐου του 1980 στη Λάρισα και ξεκίνησε την επαγγελματική του καριέρα στην ΑΕΛ. Με τη «βυσσινί» φανέλα αγωνίστηκε από το 1998 ως το 2001 και σε 61 ματς σημείωσε 15 γκολ. Μετακόμισε το 2001 στην Καλλιθέα όπου θα αναδειχτεί πρώτος σκόρερ στη Β Εθνική. Τον Ιανουάριο του 2005 ο Έλληνας φορ παίρνει μεταγραφή στον Παναθηναϊκό και με το τέλος της χρονιάς βγαίνει πρώτος σκόρερ. Ο Φάνης Γκέκας συνολικά με τη πράσινη φανέλα κατέγραψε 41 συμμετοχές με 23 γκολ. Τον Αύγουστο του 2006 παίρνει το δρόμο για τη Γερμανία, αγωνίστηκε σε Μπόχουμ, Μπάγερ Λεβερκούζεν, Χέρτα Βερολίνου, Άιντραχτ Φρανκφούρτης, με ενδιάμεσο σταθμό στην Αγγλική Πόρτσμουθ, ενώ στις 7 Ιανουαρίου 2012 υπέγραψε συμβόλαιο με την τούρκικη Σάμσουνσπόρ. Το καλοκαίρι του 2012 βρέθηκε στη Λεβάντε αλλά έμεινε ελεύθερος στις 27 Νοεμβρίου του 2012. Από το Γενάρη του 2013 βρίσκεται και πάλι στη Τουρκία στην Ακχισάρ Μπελεντίγε.

7 Ιανουαρίου 2006 Παναθηναϊκός-ΑΕΛ 3-0
Ο Χαραλαμπίδης, έβγαλε τη σέντρα και ο Γκέκας με δυνατή κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Κοτσόλη, ανοίγοντας το σκορ για τον Παναθηναϊκό. Ο Λεοντίου εβγαλε τη σέντρα από τα αριστερά και ο Γκέκας με σουτ στον αέρα έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, γράφοντας το 2-0 στο 76 λεπτό.