Τη νίκη με 1-0 πήρε η ΑΕΛ στον εντός έδρας αγώνα στον AEL FC ARENA, απέναντι στην
Καβάλα (σε αγώνα που έγινε στις 20 Ιανουαρίου 2013). Η αναμέτρηση κρίθηκε με γκολ του Πόνσε στο 74 λεπτό. Αν και δεν έπαιξε καλό ποδόσφαιρο στο πρώτο ημίχρονο, η ομάδα της ΑΕΛ επικράτησε με 1-0 της Καβάλας για την 17η αγωνιστική της Football League. Στο δεύτερο ημίχρονο, όμως οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοση τους είχαν δοκάρι και έχασαν σημαντικές ευκαιρίες.

ΑΕΛ (Τίμος Καβακάς): Σέρεμετ, Παπαγεωργίου, Κ. Παγώνης, Καρακώστας, Σκόνδρας, Λιαπάκης (78' Τσιάρας), Νεμπεγλέρας, Πόνσε, Δεινόπαπας (20' Κρητικός), Μπλέντι (57' Ζεκίνια), Τσίγκας.

Καβάλα (Νίκος Παπαδόπουλος): Σουλογάνης, Α. Παγώνης, Κούτεφ, Καλαγκάνης, Τριποτσέρης, Αναστασόπουλος, Κοτίτσας (81' Ντος Σάντος), Ν' Ντιαγέ, Χλωρός (65' Γελαδάρης), Μπρατσιάνι (46' Ενσαλίβα), Πακάλτσης.