Ο Θανάσης Τσίγκας βρήκε δίχτυα σε επίσημο αγώνα, έπειτα από σχεδόν 10 ολόκληρους
μήνες, ενώ ενδιάμεσα υπήρχε και ένας τραυματισμός που τον κράτησε εκτός δράσης για περίπου δύο μήνες. Το aelole.gr έψαξε και βρήκε τα πρόσφατα στατιστικά του Θανάση Τσίγκα. Ο Εβρίτης επιθετικός είχε να σκοράρει από τις 1 Απριλίου του 2012, όταν αγωνιζόμενος στη Κέρκυρα στο πρωτάθλημα της Superleague είχε σημειώσει τέρμα στον εντός έδρας 2-2 επί της ΑΕΚ, στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων, έχοντας και τότε προπονητή το Τίμο Καβακά. Στο δέκατο επίσημο παιχνίδι, μετά από περίπου 600 λεπτά που αγωνίστηκε στο πρωτάθλημα με την ΑΕΛ, ο Θανάσης Τσίγκας, κατάφερε να σκοράρει στην αναμέτρηση με το Βύζα Μεγάρων! Τρία γκολ είχε πετύχει ο επιθετικός με την «βυσσινί» φανέλα, στην προηγούμενη θητεία του, στην ομάδα του κάμπου. Το καλοκαίρι του 2008 o Θανάσης Τσίγκας ήταν και πάλι στην ομάδα της ΑΕΛ, αγωνίστηκε σε 29 αγώνες σε Ελλάδα και Ευρώπη, βάζοντας 3 γκολ, 2 από αυτά κόντρα στον ΟΦΗ για το πρωτάθλημα της Superleague κι ένα κόντρα στην KR Ρέικιαβικ για το Europa League.