Η ΑΕΚ επικράτησε 3-2 της ΑΕΛ στο «AEL FC ARENA» στο πλαίσιο της 29ης αγωνιστικής, που αποχαιρέτησε και μαθηματικά τα «μεγάλα σαλόνια», και υποβιβάστηκε στην Football League.
Μετά από έξι χρόνια για τρίτη φορά στην ιστορία της. Η ένωση, νικούσε, 3-0 ((2’ Μανωλάς, 5’, 18’ Λαγός) από το 18ο λεπτό! Από την άλλη η ΑΕΛ που έκανε πολλά λάθη στο πρώτο μέρος, το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει σε 2-3 με τους Μετίν 44’ και Κουζέν στο 60’.
Με 10 τελείωσαν το ματς οι «βυσσινί», λόγω της αποβολής του Βενετίδη στο 80 λεπτό.

Οι φάσεις του αγώνα

2' Γκολ, 0-1 η ΑΕΚ. Κόρνερ, ο Λυμπερόπουλος με τακουνάκι στρώνει την μπάλα για
τον Μανωλά κι αυτός μσ σουτ εντός περιοχής ανοίγει το σκορ.
4' Γκολ, 0-2 η ΑΕΚ. Ο Καφές έβγαλε την κάθετη πάσα για τον Λαγό κι αυτός νίκησε
τον Αμπάρη για το 2-0!
19' Γκολ, 0-3 η ΑΕΚ. Ο Αμπάρης βγήκε για να σταματήσει τον Γεωργέα, αυτός γύρισε
την μπάλα για τον Λαγό και αυτός αφού απέφυγε έναν αντίπαλο με σουτ την στέλνει
στην ανυπεράσπιστη εστία.
23΄ Ο Κουζέν από την καρδιά της περιοχής της ΑΕΚ κάνει ένα βολ-πλανέ και στέλνει
την μπάλα πολλά μέτρα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
28' Μετά από εκτέλεση φάουλ του Έντερ από αριστερά, κεφαλιά του Ντιόπ και η
μπάλα άουτ.
32' Σουτ του Τσιμπάμπα, μπλόκαρε ο Σάχα.
38' Σέντρα του Κουζέν, κεφαλιά του Νταμπίζα αλλά η μπάλα καταλήγει λίγο έξω από
το δεξί δοκάρι του Σάχα.
41' Ευκαιρία για την ΑΕΚ, με τους Καφέ, Έντερ, Μπαχά να συνδυάζονται ωραία και
την μπάλα να καταλήγει στον Λυμπερόπουλο, που πλάσαρε και είδε τον Αμπάρη να
αποκρούει.
44' Γκολ, 1-3 μειώνει η ΑΕΛ! Γύρισμα στην περιοχή της ΑΕΚ, ο Μετίν κοντρόλαρε
την μπάλα μέσα στην περιοχή και με ένα ξερό σουτ την έστειλε στα δίχτυα του
Σάχα.
56' Γρήγορη αντεπίθεση της ΑΕΛ, ο Τσιμπάμπα θα σουτάρει αλλά ο Σάχα μπλοκάρει εύκολα.
60' Γκολ, 2-3 μειώνει η ΑΕΛ! Γέμισμα του Κατσιαρού προς τον Βενετίδη, ο οποίος κάνει εξαιρετική σέντρα πριν η μπάλα σκάσει στο έδαφος και ο Κουζέν με προβολή νικάει τον Σάχα.
73' Σουτ του Λαγού από το ύψος της περιοχής, ο Αμπάρης μπλοκάρει.
78' Ευκαιρία για την ΑΕΛ, ο Κουζέν δίνει την μπάλα στον Βενετίδη που κάνει τη σέντρα αλλά η άμυνα της ΑΕΚ διώχνει προ του Μετίν.
88' Γρήγορη αντεπίθεση της ΑΕΛ, ο Τσιμπάμπα κάνει τη σέντρα από τα αριστερά σουτ του Μπλάζεκ πάνω στην κίνηση η μπάλα ψηλά άουτ
89' Ευκαιρία για την ΑΕΚ, με τον Αμπάρη να αποκρούει το δυνατό σουτ που έκανε ο Γκερέιρο από το ύψος του πέναλτι.

Σκορερ: Μετίν 44', Κουζέν 60'-Μανωλάς 3', Λαγός 5',18'
Kίτρινη: Βενετίδης 68', Τσιμπάμπα 90' - Ντιοπ 71', Νασούτι 79', Γεωργέας 85', Καράμπελας 88'
Kόκκινη: Βενετίδης 81'

ΑΕΛ (Νίκος Κωστένογλου): Αμπάρης, Μελίσσης, Βενετίδης, Νταμπίζας, Ταυλαρίδης, Κουζέν, Μετίν, Πανκράτ (67'Μπλάζεκ), Τσιμπάμπα, Κολοβέτσιος, Κόζακ (46'Κατσιαρός)

ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Σάχα, Καφές, Νασούτι, Μανωλάς (78'Ντρπιτς), Καράμπελας, Λαγός, Έντερ (66' Μπερνς), Ντιοπ, Γεωργέας, Λυμπερόπουλος (46'Γκερέιρο), Μπαχά