ΑΕΛ και ΠΑΟΚ θα αναμετρηθούν σήμερα για 27η φορά στο πλαίσιο της κορυφαίας κατηγορίας. Η προϊστορία στους εντός έδρας αγώνες μας με τoν ΠΑΟΚ είναι μοιρασμένη. Σε 26 αγώνες έχουμε 10 νίκες, 9 ισοπαλίες και 7 ήττες, και τα τέρματα είναι οριακά υπέρ του Δικέφαλου: 28 υπέρ έναντι 29 κατά. Τα περισσότερα παιχνίδια στο Αλκαζάρ είναι αμφίρροπα και κρίνονται στο γκολ. Συγκεκριμένα οι δέκα νίκες της ΑΕΛ από τη σεζόν 1981-82 μέχρι και πέρσι ήταν με διαφοράς ενός τέρματος. Είναι χαρακτηριστικό ότι εννέα αγώνες έχουν λήξει με 2-1, επτά υπέρ της ΑΕΛ και δύο υπέρ του ΠΑΟΚ. Πολλά ματς επίσης έχουν κριθεί στο τελευταίο δεκάλεπτο. Βασικά στοιχεία των αγώνων ΑΕΛ-ΠΑΟΚ είναι η έντονη παρουσία φιλάθλων στο Αλκαζάρ ενώ το τραγικό περιστατικό που συνέβη στον αγώνα της περιόδου 1986-87, είχε στοιχίσει τη ζωή ενός άτυχου φιλάθλου των «βυσσίνι», του Χαράλαμπου Μπλιώνα. Το «Αλκαζάρ» βάφτηκε στο μαύρο, στο χρώμα του πένθους, καθώς στις κερκίδες του γράφτηκε μία από τις πιο θλιβερές σελίδες στην ιστορία του ελληνικού ποδοσφαίρου. Περίπου σαράντα λεπτά πριν από την έναρξη της αναμέτρησης της ΑΕΛ με τον ΠΑΟΚ, στις 26 Οκτωβρίου, οι οπαδοί των δύο αντιπάλων αντάλλαζαν συνθήματα. Τότε τρεις φωτοβολίες εκτοξεύθηκαν από την κερκίδα εκείνων της ομάδας της Θεσσαλονίκης προς την πλευρά των φίλων της ΑΕΛ. Οι δύο κατέληξαν στο έδαφος, η τρίτη όμως εξοστρακίστηκε στα κάγκελα και βρήκε στην πλάγια τραχηλική χώρα τον ανυποψίαστο Χαράλαμπο Μπλιώνα, που βρισκόταν μόνος του δίπλα από τη θύρα 1. Ο 29χρονος καθηγητής της ΣΕΛΕΤΕ, γιος αγροτικής οικογένειας από το Λουτρό Ελασσόνας, άφησε την τελευταία του πνοή στο γήπεδο, στο οποίο είχε βρεθεί συμπτωματικά, προκειμένου να περάσει η ώρα μέχρι να πάρει το λεωφορείο για την Αθήνα, όπου είχε διοριστεί πριν από μία εβδομάδα… Είχε την ατυχία να χάσει το προηγούμενο και σκέφτηκε να πάει να δει το παιχνίδι…